Historia:

Cech Krawców i Rzemiosł Włókienniczych istnieje od 1380r.

W tym roku został nadany Cechowi Krawców przywilej przez Księcia Janusza Pierwszego.

Pierwsze wzmianki o krawcach Warszawy spotykany w roku 1339r. W procesie przeciwko zakonowi Krzyżackiemu występują jako świadkowie dwaj krawcy warszawscy.

Miasto Warszawa powstaje około 1300r. a za tem Nasz Cech jest niewiele młodszy od Warszawy i jest pierwszym cechem warszawskim.

Przed rokiem 1408r powstaje Nowa Warszawa i między innymi Przedmieście Czerskie dzisiejsze Krakowskie Przedmieście, przy, której to ulicy znajduje się nasz budynek.

Johann Samuel Mock - Wjazd Augusta III do Warszawy. Brama Krakowska, Wieża Dworzan (także Brama Przedmieścia, Brama Czerska, Brama Bernardynów) - brama, która znajdowała się w murach miejskich Warszawy, przy Zamku Królewskim na obecnym placu Zamkowym. Rozebrana w roku 1818 roku. żródło: Wikipedia

Budynek ten został kupiony aktem notarialnym a działo się to “w Warszawie, w poniedziałek nazajutrz po niedzieli Przewodniej po Wielkanocy, dnia 14 kwietnia, Roku Pańskiego tysiąc siedemset trzydziestego ósmego ” Budynek kamienicy murowany zwanej ” GOTHIOWSKA ” na gruncie dziedzicznym. (Akt kupna w posiadaniu Cechu Krawców)

Stolicą Mazowsza było Miasto Czersk. W roku 1413r Książe Janusz Pierwszy przenosi stolicę Mazowsza do Warszawy, co powoduje szybki rozkwit miasta.

Elementem miasto-twórczym byli wówczas przede wszystkim kupcy i rzemieślnicy. Jednak dominującą grupę stanowili rzemieślnicy uprawiający w połowie XV wieku około 50 gałęzi produkcji i byli zorganizowani w Cechach. Cechom rzemieślniczym nadawano szerokie przywileje i prawa. Starsi Cechów wchodzili w skład reprezentacji miasta. W końcu XV w. zostają burmistrzami miasta jak krawcy Mikołaj Bąk i Mikołaj Klasa. Od roku 1500r krawiec Wawrzyniec Krosseń piastuje 7-mio krotnie najwyższy urząd burmistrza miasta.

Organizacje Cechowe biorą czynny udział w życiu religijnym i społecznym miasta. Roztaczają troskliwą opiekę nad wdowami i sierotami po zmarłych mistrzach.